Přepnout na navigaci

Ohlédnutí za Robotickým táborem 2017

Letošní tábor byl pro nás rekordní. Měli jsme 39 účastníků a skupinu 15 lektorů a pomocníků. Chtěli jsme navázat na loňský robotický tábor, kde jsme poprvé používali platformu Arduino. Jelikož se ale během několika posledních měsíců objevil nový a velmi zajímavý čip ESP32, který v sobě integruje například dvoujádrový procesor, Bluetooth ale i WiFi, rozhodli jsme se jej využít pro náš tábor.

Jako základ jsme zvolili vývojový kit ESP32-DEVKITC a k němu jsme si navrhli výukovou desku Arduino Learning Kit Starter (ALKS), jejich výrobu nám zajistala partnerská firma Gatema. Každy účastník od nás dostal výukovou desku ALKS a k ní plný sáček součástek.

Během tábora si všichni svoje ALKS osadili a využívali jej k programování. K dispozici měli různé součástky jako LEDky, tlačítko, potenciometr ale i fotorezistor, teploměr, vlhkoměr a servo motor. 

 

Většina z účastníků si vyzkoušela logování teploty na web a do paměti ESP32. Někteří si vytvářeli kráčející roboty, laser game a nebo vlastní chatovací službu.

Přes den probíhal odborný program v naší letní dílně v Sebranickém kulturním domě. Po večerech jsem hráli sportovní hry, opékali špakáčky a nebo bloudili po lesích v rámci noční hry.

Radi bychom poděkovali všem našim partnerům, díky kterým mohl tento tábor být takový, jaký byl. V první řadě děkujeme firmě Red Hat za poskytnutí finančního daru pro potřeby Robotárny. Velké díky patří firmě Gatema za bezplatnou výrobu všech výukových kitů ALKS. Na závěr děkujeme firmě SOS Electronic za finanční podporu a slevu na komponenty pro ALKS.

Z Robotického tábora v Sebranicích zdraví všichni robotici. Za rok zase Ahooooj.

PS: Aktuálně již připravujeme Robotický tábor 2018. Více informací by mělo být zveřejněno na začátku října. Sledujte náš web a vše se brzy dozvíte. Pokud ale nechcete čekat na tábor, tak se můžete přihlasit na naše technické kroužky a kurzy.

za organizátory tábora
Jaroslav Páral

Kompletní fotegalerie z Robotického tábora 2017

Video

Zážitky účastníků

Netradiční prázdniny s Robotárnou

V týdnu od 8. do 15 července jsem se účastnil Robotického tábora 2017 v Sebranicích. Na tábor jsem se velmi těšil, ale zároveň ve mně hlodaly stopy pochybností a dosavadní negativní zkušenosti se stanovými tábory.

Při zpětném pohledu musím konstatovat, že to byl jeden z nejlepších táborů, který jsem zažil. Byl skvěle zorganizovaný po stránce programové a  také zázemí tábora fungovalo velmi dobře. Kuchyni  ani kuchařům není co vytknout, jídelníček byl velmi pestrý a jídla všem chutnala.

Odborný program byl rozdělen do čtyř skupin – 3 skupiny programátorů (podle zkušeností) a 1 skupina kutilů. Já jsem pracoval ve skupině C, nejzkušenějších programátorů. Každý z nás obdržel na začátku mikrokontrolér ESP32-DEVKITC, což je programovatelné zařízení, umožňující ovládat elektronická zařízení a komunikovat přes WiFi a Bluetooth, a spoustu dalších součástek. Následně naše skupina dostala na výběr, jak chceme postupovat. Zvolili jsme možnost pracovat na společném projektu, což byl klient pro chatovací server.

Za mimořádně zdařilou považuji noční hru, která tématem odpovídala zaměření tábora, například jsme pomocí termokamery hledali teplý objekt v lese, nebo pomocí mobilu hledali infračerveně svítící LED diody, které svítí v okem neviděném spektru.

Na táboře jsem získal spoustu zkušeností a přátel se stejnými koníčky, jako mám já. Tento tábor mnohonásobně rozšířil moje povědomí o problematice programování mikrokontrolérů a dodal mi inspiraci k dalším projektům. V příští roce se na tábor vypravím znova.

Tomáš Rohlínek

Poslední editace proběhla 2019-01-21 13:55:09 uživatelem Jarek Páral

nahoru