Přepnout na navigaci

PcbDraw - nástroj pro tvorbu nákresů desek

I my na RoboticeBrno jsme se stali obětí světového bastlířského trendu "vyrob si vlastní vývojovou desku". Na rozdíl od většiny ostatních nám ale nejde o to mít desku, která je naše a má naše jméno, ale o to mít desku, která má všechny funkce, které od vývojové desky očekáváme. 

Jelikož si myslíme, že by tato deska mohla být užitečná i pro ostatní, chceme  ji zkusit publikovat se vším všudy - a zejména tedy s pořádnou dokumentací. A vyvstal problém - jak co nejlépe zachytit pinout naší desky? Běžně se díváme přímo do Eaglových nebo KiCADových desek, ale to není ten uživatelsky nejpřívětivější způsob. Zvažovali jsme následující:

Začali jsme tedy pátrat, jak takový obrázek desky vyrobit. Většina těchto obrázků pochází od jediného autora, který je kreslí ručně. Idea těchto obrázků se mi líbila natolik, že jsem byl ochotný na jedno odpoledne sednout k Inkscapu a nakreslit podobný obrázek pro naši desku. Jenže můj malý programátor nebyl spokojen - "Co když něco na desce změním? Opravdu chceš znovu podstupovat útrapy práce s Inkscapem?" A tak jsem se odhodlal, začal studovat zdroje a vytvořil jsem během dvou odpolední jednoduchý nástroj s názvem PcbDraw, který umožňuje automatické generování podobných obrázků z KiCADovských desek. Nástroj je open source a je k nalezení na GitHubu.

Na obrázku níže je ukázka práce PcbDraw - vizualizace jendoho z našich starších projektů - ArduinoLearningKitStarteru:

Pokud vás zajímají detaily o softwaru, můžete si přečíst více informací na mém blogu. Pokud vás projekt nadchl, neváhejte jej vyzkoušet! Buďte pouze připraveni na to, že knihovna součátek zatím není obsáhlá. Dobrou zprávou je, že to můžete pomoci změnit!

Poslední editace proběhla 2017-04-13 22:32:00 uživatelem Honza Mrázek

nahoru