Přepnout na navigaci

Robotický den 2014

V Praze se 21. 6. konal již 11. Robotický den (http://www.robotickyden.cz/) - den, kdy se pronajatá hala zaplní roboty, jejich konstruktéry a programátory a samozřejmě také diváky. 

Robotický den organizuje katedra softwarového inženýrství MFF UK a občanské sdružení Robonika a cílem je hlavně motivace studentů středních a vysokých škol vyrobit pokud možno funkční robotická vozítka, která potom v různých soutěžích ukazují, co (ne)umí.

V tomto roce organizátoři připravili 6 různých soutěží. Naši žáci se tento rok zúčastnili dvou kategorii "Bear Rescue Beginner" a "Bear Rescue Advanced", česky "zachraňování medvěda".
V obou soutěžích jde o to, v co nejkratším čase nalézt plyšového medvěda "ztraceného" na herní ploše a dovézt ho zpět "domů", tedy na start. Rozdíl je v tom, že kategorie "Beginner" je určena středoškolákům a roboti v ní mohou být dálkově řízení po kabelu, zatímco v kategorii "Advanced", která je určená studentům VŠ se musí robot na hřišti pohybovat zcela samostatně.  

Tento rok se opět zvedl počet účastníků Robotického dne a to na 152 robotů, 235 účastníků z 5 zemí.

Samotný Robotický den probíhal v Kongresovém centru v Praze, což považujeme za šťastnou volbu. Bylo zde dost místa pro všechny soutěže i přiměřený prostor pro zázemí týmů.
Soutěže probíhaly současně a bylo na divácích, které dají při sledování přednost.

V kategorii Bear Rescue Beginner (záchrana medvěda dálkově řízeným robotem) jsme měli přihlášených 5 robotů s tím, že jeden nám kvůli technickým problémům neodstartoval.
V královské kategorii Bear Rescue Advanced (záchrana medvěda autonomními, samostatně jezdícími, roboty) jsme ve spolupráci s organizací JUNIOR - Dům dětí a mládeže, postavili dva roboty, ovšem jednoho jsme nestihli zprovoznit.

Robot Aranka při lovu medvěda (zajíce)
Robot Aranka při lovu medvěda (zajíce)

Naši žáci, jako již každoročně byli velmi úspěšní v kategorii Bear Rescue Beginner, kde po kvalifikaci obsadili první tři místa. A přes menší problémy se nám podařilo tyto pozice vybojovat i ve vyřazovacích zápasech.

Naše první účast v kategorii Bear Rescue Advance zpočátku nevypadala moc nadějně, ale během dne se nám podařilo vychytat některé neduhy našeho robota a při kvalifikaci se nám následně podařilo zajet nejrychlejší čas.
Mezi kvalifikací a finálem jsme měli určité technické problémy, které se nám naštěstí podařilo částečně odstranit a náš robot prošel dvěma vyřazovacími zápasy až do finále.
Tam jsme bohužel již skončili, jelikož se nám robot ani nerozjel. I tak to pro nás byl velký úspěch.

Celkově tedy výprava přivezla jedno zlato a dvě stříbra a jeden bronz. Stejně důležité jako samotné výsledky je, že se na naší škole daří získat a udržet zájem studentů. Ve všech týmech jich při přípravě na soutěž pracovalo přes 20, do Prahy jich jelo 13. Škola přitom tyto aktivity podporuje a také proplácí náklady na materiál i cestovné.  

Závěrem bych chtěl poděkovat všem zúčastněným studentům za vzornou reprezentaci školy.

Jaroslav Páral
vedoucí robotického kroužky

PS: Všichni zájemci o robotiku a vše co k ní patří jsou vítáni na začátku příštího školního roku v robotickém kroužku na Sokolské nebo Junioru

Poslední editace proběhla 2016-05-09 09:00:56 uživatelem Martin Sýkora

nahoru